DOKUDOC: Dokumentarno ime
Tom Gomizelj
V času študija so s skupino prijateljev ustanovili Društvo zaveznikov mehkega pristanka kot odziv na takratno mrtvilo kulturnega dogajanja za mlade in splošno neobčutljivost za stisko drugih. Bili so aktivni predvsem na področju mladinske kulture in organizaciji poletnih taborov za otroke begunce. Z namenom dokumentiranja dogodkov so v društvu nabavili prvo video kamero, kaj kmalu pa ugotovili, da bo potrebno tudi znanje, da bi bili njihovi filmčki zanimivi širšemu občinstvu. Tom se je v letih 1998-1999 udeleževal filmskih seminarjev – laboratorijev pri JSKD v Ljubljani, kjer se je seznanil z osnovami filmskega jezika. Splet okoliščin je pripeljal, da sta v letu 2001 Tom Gomizelj in Boris Petkovič v DZMP organizirala prvo resnejše usposabljanje – večmesečno serijo vikend delavnic »Sam svoj film«. Na javni poziv se je prijavilo več kot 15 mladih iz celega Posavja, večina od njih pa je kasneje postala jedro filmske sekcije društva. Med snemanjem svojega prvega filma, ko jima je bila na voljo enostavna društvena mini DV kamera, mikrofon pa s selotejpom pritrjen na ribiško palico, sta Tina in Nina Vareško ves čas ponavljali: »Luksuz, luksuz ...«. Tako je nastalo ime Luksuz produkcija.
Tom Gomizelj od začetka vodi Luksuz produkcijo in se ukvarja z vsem potrebnim; s snovanjem projektov, z administracijo, z iskanjem sredstev, mentorjev, sodelavcev kot tudi samih udeležencev in celotno promocijo. Vsako leto s sodelavci organizira serijo 20-30 delavnic tako za osnovnošolce kot nekoliko starejše mlade. Po celi Sloveniji sodelujejo s šolami, mladinskimi centri, PUM-i, festivali ... V teh letih so zgradili mrežo organizacij in posameznikov širom Evrope, s katerimi sodelujejo v različnih projektih pri nas kot tudi mlade pošiljajo v tujino. V vseh teh letih je v njihovih usposabljanjih s področja filma sodelovalo preko 1.500 mladih iz različnih držav. Število kratkih filmčkov, pod katerimi je kot producent podpisan Tom Gomizelj se vrti okrog sedemsto, približno pol je dokumentarnih. Točne številke niti ne ve.
Morda najbolj prepoznaven projekt, ki ga vodi, je mednarodna delavnica dokumentarnega filma, ki je letos praznovala 20 let. Vsako leto jim uspe privabiti 30–40 mladih, ki pod vodstvom izkušenih mentorjev dva tedna ustvarjajo kratke filme. Med mentorji je tudi slavni režiser Želimir Žilnik, ki se vsako leto vrača in deli svoje bogato znanje in izkušnje z generacijami mladih filmskih navdušencev. Običajno nastane med 15 in 25 kratkih filmov, vsaj nekaj pa jih doživi tudi bogato festivalsko življenje. Vsako leto prejmejo tudi več nagrad na različnih festivalih po svetu. Na 16. festivalu slovenskega filma v Portorožu je Luksuz produkcija oz. Tom Gomizelj prejel nagrado Vesna za posebne dosežke za “serijo angažiranih dokumentarnih intervencij, v katerih pripeljejo film na ulico in ulico v film”.
Ogledali si bomo izbor kratkih dokumentarnih filmov, ki so nastali od leta 2003 do 2023 v različnih projektih Luksuz produkcije. Večini je skupno, da odkrivajo zgodbe mnogokrat prezrtih posameznikov.
(x)
dokumentarni, 7'32'', 2003
Avtorji: Tomaž Pavkovič, Alina Zeichen, Nataša Sienčnik, Bob, Piervitorio Vitori
V Krškem je zloglasen predel, imenovan Bronx. Pravijo, da za vstop nekateri potrebujejo celo vizo.
Zid
dokumentarno-animirani, 3'02'', 2004
Avtorici: Dženi Rostohar, Metka Habinc
Mnenja o grafitih v majhnem mestu so zelo različna.
The Gay Life in Krško
documentary, 6' 27'', 2007
Avtor: Nico Woche
Statistika pravi, da je v vsaki populaciji 7% istospolno usmerjenih ...
Babica
dokumentarni, 8' 30'', 2008
Avtorji: Martina Hudorovič, Dženi Rostohar, Fiona Braillon
Domoljub
documentary, 5', 2009
Avtor: Tomaž Pavkovič
Viktor je s posebnim slavjem obeležili 18. obletnico Republike Slovenije.
Pola-pola
dokumentarni, 8'34'', 2014
Avtorici: Florence Guenaut, Eva Matarranz
Delovni dan. Makedonski, bosanski in albanski delavci gradijo novo slovensko železnico.
XYX
dokumentarno-eksperimentalni, 3'42'', 2014
Avtorici: Aliaksandra Ihnatovich, Kate Drobysh
XYX je spolno nabito avdiovizualno potovanje v telo in njegovo kulturno percepcijo.
Number 3
dokumentarni, 6' 53", 2015
Avtorji: Pierre Martin, Camille Tang Quynh, Kris Van Den Bulck, Jasna Merklin
Dokumentarni portret osamljenega migrantskega delavca v tujem okolju, z družino in življenjem daleč stran.
We Have All Been Here Since Forever
dokumentarni, 12'18'', 2016
Avtorji: Peter Cerovšek, Neža Grum, Matevž Jerman
"Najstarejše in najmočnejše čustvo človeštva je strah, najstarejša in najmočnejša vrsta strahu pa je strah pred neznanim." H.P. Lovecraft
Domovina
Avtor: Rožana Švara, 2021, 5′ 04”,
Domovina je samo ena!
Zdenkine štenge
dokumentarni, 10'25'', 2023
Avtorji: Aleksander Tadić, Jakob Vogrinec, Petar Filipović, Predrag Kedić
Zdenka živi z možem na kmetiji in je trenutno na sedmi stopnici svojega življenja. K njej na obisk pride filmska ekipa. Zdenki peka peciva pomaga premagovati težke življenjske izzive. Življenje te pogumne in močne ženske je sestavljeno iz grenkih in sladkih sestavin, njen recept za lepo življenje pa je zelo preprost …
𝗩𝘀𝘁𝗼𝗽 𝗽𝗿𝗼𝘀𝘁
Organizator: Mitra, drustvo za razvoj avdiovizualne kulture in medkulturnega dialoga
Koproducenti: Narodni dom, Vetrinjski dvor, Lutkovno gledalisce Maribor, Kulturna cetrt Minoriti, Mladinski kulturni center Maribor, Hostel Pekarna, Cesko veleposlanistvo, Drustvo slovenskih reziserjev in reziserk, Drustvo avdiovizualnih producentov Slovenije
Partnerji: Kinoteka, ADG Gustaf, Filmoteka, Luksuz produkcija, Film in Maribor, Pekarna Magdalenske Mreze, Guest Room ter stevilni posamezniki in donatorji